RTV

Zasilacz – urządzenie, dzięki któremu działa nam wszystko

Zasilacz jest urządzeniem bez którego tak naprawdę nie będzie nam działało wiele urządzeń. Tyle ile urządzeń, tyle oczywiście możemy wymienić rodzajów zasilaczy. Kiedy ktoś powie zasilacz, to od razu w głowie rodzi się nam myśl o komputerze. I słusznie, bo najczęściej spotykanym zasilaczem (inaczej nazywany ładowarką) jest to urządzenie, które ładuje nam laptopa.

Czym tak naprawdę jest zasilacz?

Jest to urządzenie, które dopasowuje napięcie elektryczne do urządzenia, które jest przez niego zasilane. W obecnych czasach, kiedy napięci prądu w naszych domach jest zmienne jest to jedno z ważniejszych urządzeń, bowiem pozwala nam na bezpieczne używanie komputera telewizora i wielu innych urządzeń. Generalnie możemy rozróżnić dwa rodzaje zasilaczy:

– tradycyjny – których technologia oparta jest na transformatorze, jak również liniowej stabilizacji napięcia. Dzieje się tak dzięki tranzystorowi, który odpowiedzialny jest za zmianę stopnia przewodzenia.

– impulsowy (zwany inaczej przetwornicą) – to wyższa technologia, która sterowna jest cyfrowym układem przełączającym napięcie o wysokiej częstotliwości.

Zasilacz komputerowy, co należy o nim wiedzieć?

Zasilacz komputerowy jest wbrew pozorom bardzo ważnym elementem tego sprzętu. Jak się okazuje często jest pomijany przez użytkowników, a to przecież on dostarcza prąd do każdego podzespołu komputera. Bez zasilacza nasz komputer nie będzie działał. Każdy z nas wybiera zwykły zasilacz, twierdząc, że tak naprawdę nie jest do niczego potrzebny i jego parametry nie są ważne. To jest błąd, który w późniejszym czasie może nas kosztować bardzo wiele, na pewno naprawę naszego peceta.

Każdy z nas powinien pamiętać, że każda część komputera potrzebuje stabilnego napięcia. Dlatego też powinniśmy nasz komputer zaopatrzyć w zasilacz, który zapewni stabilne napięcie. Dlatego też powinniśmy podczas zakupu nowego komputera sprawdzić nie tylko podstawowe jego parametry, ale również to, jaki zasilacz posiada. Okazuje się bowiem, że często nasze problemy są spowodowane zbyt małą mocą tego urządzenia.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując zasilacz komputerowy? Jednym z najczęściej sprawdzanych parametrów podczas zakupu zasilacza jest jego moc. Jeżeli na naklejce zbadamy, jaką moc posiada, jak również porównamy to z naszym komputerem, powinniśmy się domyślić, czy dany zasilacz da radę uciągnąć nasz komputer, czy też nie. Musimy jednak uważać, bo jeżeli trafimy na tani zasilacz o dużej mocy, to raczej powinniśmy odłożyć go na półkę. Może to bowiem oznaczać, że moc tego zasilacz została znacznie zawyżona. Powinniśmy w takim wypadku sprawdzić moc tego zasilacza jeszcze przed kupnem. Można poczytać o nich w Internecie, bądź poprosić sprzedawcę o specjalne urządzenie, dzięki któremu zbadamy moc zasilacza. Jeżeli tego nie zrobimy, to może się okazać, że nasz nowo zakupiony produkt nie będzie działał tak jak powinien i prędzej czy później się spali, a my będziemy musieli kupić nowy. Wniosek z tego taki, że lepiej jest raz wydać więcej, aniżeli w krótkim czasie kupić kilka zasilaczy.