Plazma – to co każdy powinien mieć w domu
Jeszcze nie tak dawno każdy z nas cieszył się ze zwykłego telewizora, który nawet nie posiadał kolorów. Sąsiedzi spotykali się u siebie, żeby właśnie na takim małym telewizorku obejrzeć wiadomości, film czy mecz. Jednak z czasem technologia zaczęła się zmieniać, czarno-białe telewizory zostały zastąpione kolorowymi, potem te duże pudła zaczęto zastępować telewizorami płaskimi. Historia tego urządzenia zmieniała się dość szybko na przestrzeni lat. Nikt nie chce już mieć u siebie w domu zwykłego telewizora, teraz standardem każdego domu jest plazma.
Czym jest plazma?
Plazma to nic innego jak telewizor plazmowy, który został oparty na specjalnej technologii zwanej plazmową. Telewizor ten wyglądem swym przypomina odbiornik LCD. Co ważne w plazmie, nie emituje ona szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego, które niestety co do zasady emitowały stare odbiorniki telewizyjne. Dlatego też plazma jest bardzo przyjazna dla oczu. Jak się okazuje ten rodzaj telewizora pobiera więcej mocy aniżeli te normalne, ale spowodowane to jest tym, że ekrany tych telewizorów są większe od tradycyjnych, a co za tym idzie w plazmie będziemy mogli dopatrzyć się o wiele lepszych kolorów, w szczególności wielorakiej czerni. Użytkownicy tego rodzaju telewizora zauważyli zgodnie, że ma on krótszy czas reakcji, jak również szerszy kąt widzenia. Uznali to za jego wielką zaletę. Kiedy planujemy w przyszłości kupić plazmę, musimy pamiętać, że musimy ją transportować w pozycji pionowej, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnym naprężeniom, które mogą doprowadzić w konsekwencji doprowadzić do nieodwracalnych zmian, którymi są rozszczelnienia komórek. Jeżeli do tego dojdzie możemy mieć pewność że nasz telewizor został nieodwracalnie zniszczony.
Zalety telewizorów plazmowych
Do najważniejszych zalet telewizorów plazmowych należą przede wszystkim:
– bardzo dobra jakość odbioru, szczególnie, gdy jesteśmy w posiadaniu bardzo dużego odbiornika;
– doskonały, dynamiczny obraz o dużej rozdzielczości;
– brak rozmytych krawędzi w obrazie, dzięki czemu bez problemu prowadzić różnego rodzaju konferencje i prezentacje.
Wady telewizorów plazmowych
Każda rzecz ma swoje zalety, ale również posiada wady. Jak się okazuje plazma również nie uniknęła tego typu zdarzenia. Do największych wad telewizorów plazmowych należy:
– męczenie naszego wzroku, jeżeli oglądamy telewizor ze zbyt bliskiej odległości;
– niemożność wyświetlania obrazu stałego;
– duży pobór prądu (nawet dwa razy większy niż w telewizorach LCD);
– większa możliwość uszkodzenia odbiornika, jeżeli dojdzie do uszkodzenia szyby, to telewizora nie da się naprawić, ponieważ uszkodzeniu ulegną paski fosforu.
– przenoszenie telewizora (jak się okazuje plazmę można przenosić jedynie w pozycji pionowej).
– naprawa telewizora (poprzez skomplikowaną budowę niestety naprawa takiej plazmy będzie mogła odbyć się jedynie w autoryzowanym serwisie, a co za tym idzie – ceny naprawy są o wiele wyższe aniżeli zwykłych telewizorów, których technologie są o wiele mniej skomplikowane).