RTV

Odtwarzacz DVD – to bez czego nie możemy żyć

Kiedyś każdy z nas cieszył się, kiedy mógł powiedzieć, że ma w swoim domu odtwarzacz kaset VHS, potocznie zwany magnetowidem. Jednak, kiedy w użyciu pojawił się odtwarzacz DVD, nikt już nie cieszył się z posiadania odtwarzacza, który miał gorsze parametry. Jak się bowiem okazuje odtwarzacz DVD jest następcą magnetowidu i daje użytkownikom o wiele więcej możliwości niż jego poprzednik.

Czym jest odtwarzacz DVD?

Kiedy wynalazcy doszli do wniosku, że o wiele lepszym będzie sygnał cyfrowy, z którym nic się nie dzieje od analogowego, który wraz z kolejnym odtwarzaniem ulega uszkodzeniu, postanowili opracować nowy format odtwarzania, jakim jest DVD. Szukając rozwiązania doszli do wniosku, że najlepiej będzie, jeżeli właśnie w tym formacie połączą kilka już dostępnych (CD-ROM, kaseta VHS itp.). Kiedy doszli już do odpowiednich wniosków opracowali odpowiednie specyfikacje dotyczące różnych urządzeń, które będą miały możliwość wykorzystania płyty DVD. Jak się okazuje płytę DVD można odtworzyć nie tylko w zewnętrznym odtwarzaczu DVD, ale również w komputerze za pomocą DVD-ROMu. Jak więc widać cyfrowy zapis DVD ma o wiele więcej możliwości aniżeli zwykła analogowa kaseta VHS.

Jakie funkcje powinien spełniać odtwarzacz DVD?

Głównym zadaniem takiego urządzenia jest oczywiście odtwarzanie zapisanych na płytach DVD informacji (dźwięków i obrazów). Jeżeli chcemy bardziej zagłębić się w to, za co odpowiedzialny jest odtwarzacz DVD, to musimy skupić się na poniższych punktach:

  • Powinien odczytać dysk DVD w specjalnym formacie, jakim jest ISO-UDF;

  • Powinien odczytywać i przede wszystkim przestrzegać regionów DVD, jak również wyświetlić komunikat, jeżeli użytkownik nie będzie mógł odtworzyć płyty DVD;

Wiele dostępnych odtwarzaczy DVD ma możliwość odtwarzania płyt CD, jak również VCD. Okazuje się, że wiele z dostępnych na rynku urządzeń posiada dekoder, który imituje kino domowe. Jeżeli pokusimy się o zakup jednego z nowszych modeli odtwarzacza DVD, to możemy mieć pewność, że odtworzą one również najnowsze formaty dostępne w Internecie, jakimi są np. MPEG-4.

Jak więc widać odtwarzacz DVD ma o wiele większe możliwości od dawnego magnetowidu. Każdy z nas chce posiadać takie urządzenie u siebie w domu, bo wie, że będzie mógł obejrzeć swój ulubiony film w o wiele lepszym standardzie niż na kasecie VHS. Odtwarzacz DVD daje o wiele większe możliwości, a co najważniejsze – płyta DVD się nie niszczy, czyli możemy mieć pewność, że nasz ulubiony film będziemy mogli obejrzeć zawsze w tej samej jakości. Tego niestety nie możemy powiedzieć o kasetach VHS, gdzie z każdym odtworzeniem nośnika ulega pogorszeniu jakość zapisanych danych. Odtwarzacz DVD jest fantastycznym urządzeniem, które jeszcze przez wiele lat nie zostaną wyparte. Owszem będą z pewnością ulepszane, aby dawać użytkownikom jak największy komfort użytkowania, jednak do tej pory jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o odtwarzanie danych DVD. Obecnie można również oglądać na odtwarzaczach standard HD DVD, który jest o wiele lepszy od standardowego DVD.