RTV

Zasilacz komputerowy

Komputer to bardzo ważne urządzenie, dzięki któremu świat oszalał. Jest to urządzenie nazywane przez niektóre osoby oknem na świat. Komputery aby działały muszą mieć odpowiednie zasilanie, które będzie podłączone do gniazdka w naszym domu. Jak wiemy duże komputery mają duże zasilacze komputerowe, a małe komputery mają małe zasilacze. Można je podzielić na wielkość pobieranych watów. Aby dobrze dobrać zasilacz gdy nam się spali możemy zabrać go do sklepu komputerowego aby sprzedawca nam sprzedał dokładnie taki sam. Pamiętajmy, że zasilacze nie mogą być podobne czy też na przykład maja odpowiedniki, przez taki zasilacz możemy sobie spalić cały komputer.

Zasilacze komputerowe możemy wymienić te do komputerów stacjonarnych oraz do notebooków. Jeśli decydujemy się na zasilacze kupowane przez internet pamiętajmy aby nie kupować zamienników. Jeśli już sprzedawca wciśnie nam taki zasilacz wtedy należy poprosić o paragon lub też fakturę z tego względu, że może nam nie odpowiadać co do parametrów naszego komputera. Zasilacze komputerowe możemy wyróżnić również z różnymi końcówkami. Takie właśnie zasilacze są tak zwanymi zasilaczami uniwersalnymi. Jednak musimy przyjrzeć się im uważnie.

Jeśli taki zasilacz ma kilka końcówek może mieć też różne napięcie. Dlatego dokupując do naszego laptopa lub też komputera stacjonarnego zasilacz musimy jednak kierować się tym, aby nie kupić taki jaki powinien być. Jeśli kupimy zły zasilacz, nasz komputer może być nie doładowany lub też może w ogóle się nie włączyć. Jeśli zasilacz chcemy kupić w sklepie komputerowym możemy umówić się ze sprzedawcą aby zostawić równowartość pieniężną i zobaczyć czy będzie się nadawał. Jeśli trafimy na dobry zasilacz wtedy możemy udać się znów do sprzedawcy w celu zabrania paragonu. Musimy pamiętać, że paragon jest podstawą reklamacji każdego produktu. Bez niego nikt nic nie zdziała. Nawet posiadanie karty gwarancyjnej podbitej przez sprzedawcę raz z pieczątką oraz podpisem nic nie zdziała gdy nasz zasilacz się zepsuje.

Jeśli boimy się, że nasz paragon się nam wybieli możemy go z kserować. Jeśli natomiast nasz zasilacz komputerowy będzie popsuty i na przykład będzie nam nie doładowywał baterii, to taka bateria starczy nam na kilka lat. Jak wiemy najwięcej prądu zużywają zasilacze komputerowe stacjonarne. Do rozruchu naszego komputera stacjonarnego potrzebują aż około czterystu Watów. Jeśli ktoś jest zapalonym graczem i namiętnie gra całe noce, to może liczyć się z tym, że jego rachunek za prąd wzrośnie o bardzo dużą kwotę. Zasilacze od laptopa nie muszą mieć takiego dużego rozruchu.

Zazwyczaj mają one około sześćdziesiąt pięć watów. Jeśli by nawet ktoś grał kilka godzin dziennie, to i tak rachunek za prąd nie będzie taki duży. Aby jeszcze bardziej go zmniejszyć możemy po prostu wyłączać go z sieci, gdy będziemy wychodzić na przykład na osiem godzin do pracy. Pozostawienie takiego zasilacza w sieci będzie cały czas ładować baterię. Jeśli natomiast mamy laptopa wtedy taką baterię możemy wyjąć z laptopa i pracować na samym zasilaczu.