RTV

Odtwarzacz CD

Era muzyki rozwinęła się bardzo szybko i cały czas się rozwija. W każdym kolejnym stuleciu technologia muzyczna idzie bardzo do przodu. Nim się nie obejrzymy, a urządzeń do odtwarzania na przykład formatu CD nie będzie w ogóle na rynku. Kiedyś można było jej słuchać na płytach winylowych, a potem na kasetach. Bardzo znane gramofony wracają dzisiaj do łask. Jednak ich wygląd oraz budowa trochę się zmieniły od powstania tych obecnych. Wśród odtwarzaczy CD możemy wyróżnić na przykład odtwarzacze DVD, wieże, radiomagnetofony. Te trzy urządzenia wyparły bardzo dużo technologii.

Odtwarzacz DVD wyparł na przykład video do odtwarzania kaset VHS. W takim odtwarzaczu będziemy mogli również słuchać muzyki. Kupując na przykład płytę CD możemy nagrać na nią różne formaty. Tak jak kiedyś były dyskietki, tak je wyparły odtwarzacze CD. Płyta CD ma pojemność około 4,7 GB. Na taką płytę zmieszczą się około cztery filmy oraz muzyka. Wprawdzie na płytę w formacie mp3 zmieści się około kilkaset piosenek, to na format CD zmieści się tylko kilkanaście. Do niedawna jeszcze jakieś dwadzieścia lat temu na rynku były dostępne magnetofony na kaset. Potem zaczęły je wypierać magnetofony na płyty CD. Była to nowość. Bardzo dużo płyt powstawało w formacie, który mieścił się na płyty. Kilkanaście piosenek nagranych na płyty można było można się wymieniać.

W tamtych czasach bardzo dobrze sprzedawały się płyty różnych gwiazd. Dziś tak się zmieniła technika, że ludzie wolą nagrywać na przenośną pamięć, dzięki której nie musimy używać lasera do wypalania płyt. Odtwarzacze CD bardzo popularne stały się nawet w samochodach. Fabryki samochodowe zaczęły produkować samochody z odtwarzaczem CD. Dzięki czemu nie trzeba było kupować radia i tym sposobem można było zaoszczędzić trochę pieniędzy. Bardzo popularnym urządzeniem stał się również discman.

Bardzo wiele firm zaczęło go produkować gdy na rynku pojawiały się płyty. Kasety odchodziły w niepamięć, a płyty wślizgiwały się na rynek muzyczny. Dziś jeszcze można gdzie niegdzie spotkać discmany, ale również można jeszcze spotkać walkmany. Proste odtwarzacze discmany miały tylko odtwarzać piosenki, jednak te bardziej rozbudowane miały wyświetlacz oraz przyciski do przesuwania utworów oraz przyciski do pozgłaszania. Podobnie było w wieżach. Najpierw były produkowane wieże z możliwością odtwarzania płyt CD.

Niektóre wieże miały możliwość odtwarzania kilku, a nawet kilkunastu płyt CD. Dziś w dobie tak rozwiniętej technologii już nie ma wież z odtwarzaczem CD, a jednak można kupić z odtwarzaczem MP3. Jednak to nie koniec wędrówki po tej technologii. Odtwarzanie MP3 zaczyna powoli wypierać złącze USB, przez które możemy podłączać pendriva z muzyką lub też filmem. Mało tego już w niewielu wieżach odchodzi się od panelu z przyciskami. Wypiera go panel dotykowy. Jednak gdy chcemy mieć dużą wieżę z kolumnami, to możemy wtedy kupić dowolną firmę, która ma w swojej ofercie duże głośniki o dużej mocy oraz złącze usb, a nawet będzie posiadać odtwarzacz CD do płyt.