RTV

Co warto brać pod uwagę kupując nowy telewizor?

Producenci prześcigają się w wzbogacanie modeli telewizorów najnowszymi technologiami. Warto wiedzieć, jaki telewizor kupić, tak żeby nie zdawać się na wiedzę sprzedawcy, jak i przypadek. Warto pomyśleć przed zakupem jak chcemy użytkować nowy sprzęt, jakiej wielkości potrzebujemy odbiornik, jakie technologie nas interesują oraz jaki mamy na to wszystko budżet.

Technologia wyświetlania obrazu jest dość ważna, jeżeli chcemy określić, jaki telewizor kupić. Telewizory LCD wykorzystują lampy CCFL dla uzyskania światła. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku telewizorów o ekranie z przekątną poniżej 40”. Dodatkowo osiągają one stosunkowo niską ceną oraz są stosunkowo lekkie. Odbiorniki te maja nie najlepszy kontrast i wąskie kąty widzenia. Ulepszoną wersja techniki LCD są telewizory LED, gdzie diody LED wykorzystywane są do emitowania światła. Odbiorniki te charakteryzują się najmniejszym zużyciem prądu, są cieńsze od LCD. Dodatkowe plusy to najwyższa wartość współczynnika kontrastu oraz dobre odwzorowanie koloru. Telewizory te nadają się do grania na konsoli oraz tradycyjnie do oglądania filmów. Telewizory plazmowe powoli odchodzą w zapomnienie i niektóre firmy zrezygnowały już z ich produkcji. Zużycie energii jest podobne jak w telewizorach LCD, odbiorniki te mają dobry czas reakcji, bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Dodatkowe zalety brak zjawiska cloudingu czyli plam i chmurek widocznych w technologii LCD. Wadami jest jednak możliwość czesiowo odwracalnego wypalania się pikseli, efekt tęczy oraz niski poziom jasności. Niemniej odbiorniki te są dobre do gry na konsoli jak i oglądania sportu i filmów akcji. Najnowsza technologia OLED wykorzystuje diody organiczne dające bardzo dobrą jakość kolorów. Poza tym odbiorniki z tą technologia wyświetlania obrazu oferują bardzo krótki czas reakcji, szeroki kąt widzenia i mały pobór energii. Jedyna wada to cena.

Rozmiar ekranu często determinuje wybór i decyduje o tym jaki telewizor kupić. Warto wybrać urządzenie o jak największej przekątnej ekranu. Dzięki temu zyskujemy widoczność szczegółów. Nie warto jednak inwestować w rozmiar odbiornika rezygnując z parametrów technicznych. W dużych telewizorach łatwiej zauważyć wady i zakłócenia, migotanie obrazu, smużenie lub ucinanie ruchu, oraz clouding. Ustawienie telewizora w pomieszczeniu powinno być tak zaplanowane, aby środek ekranu był na wysokości naszego wzroku. W innych przypadkach możliwe jest, że patrzenie na ekran pod innym kątem spowoduje degradacje kolorów i spadek kontrastu, a w przypadku telewizorów 3 D zniekształceń.

Większość telewizorów jest płaska jednak pojawiły się w sprzedaży również telewizory o zakrzywionym ekranie mającym poprawić jakość obrazu i komfort oglądania.

Popularne matryce stosowane w telewizorach LCD to typ IPS lub VA. Wyświetlacz VA daje nam głębszy odcień czerni i większy kontrast jednocześnie blaknięcie kolorów widzianych pod kątem. Jednocześnie czas reakcji wyświetlacza jest szybszy niż w IPS. Matryce IPS mają niższy kontrast, kolory mniej blakną pod kątem.

Jaki telewizor kupić, aby być zadowolonym z efektów 3D? Jeżeli nie odpowiada Tobie migotanie obrazu wybierz system pasywny, wyższa rozdzielczość obrazów 3d da nam system aktywny. Dźwięk rzadko wpływa na to, jaki telewizor kupić. Zazwyczaj jest podobny w większości odbiorników.