RTV

Telewizor 4k

Telewizory na rynku istniały od dawien dawna. Najpierw były czarno białe odbiorniki kineskopowe, a potem wymyślono kolorowe kineskopowe. Jeszcze jakieś dziesięć lat temu na półkach w sklepach można było zobaczyć telewizory kineskopowe o różnej budowie oraz dźwięku. Najpierw stworzono telewizory o dźwięku mono, a potem stereo. Wśród telewizorów kineskopowych możemy wyróżnić te o calach od siedmiu do trzydziestu dwóch. Większych niestety nie wynaleziono. Po erze telewizorów kineskopowych przyszła era na telewizory plazmowe oraz LCD.

Pierwsze z nich były telewizory plazmowe. Jakieś siedem lat do tyłu można było zobaczyć jak telewizory kineskopowe zaczęły wypierać telewizory plazmowe. Ceny takich telewizorów plazmowych były bardzo wysokie, ale jak ludziom się spodobały to zaczęły się bardzo dobrze sprzedawać. Telewizory plazmowe miały mały rozmiar. Wśród nich można było wyróżnić na przykład trzydzieści dwa cale, ale niestety ten gabaryt się nie udał pewnemu producentowi i wycofał go z rynku. Trzydzieści siedem cali wśród telewizorów plazmowych to najmniejszy rozmiar jaki można spotkać na rynku. Z czasem producenci zaczęli szukać innych rozwiązań i zaczęli produkować coraz większe cale. Do tego stopnia, że w normalnym salonie można by urządzić sobie kino domowe. Jak wiemy pierwsze telewizory plazmowe były nową nie udoskonaloną technologią, dlatego pobierały bardzo dużo prądu. Jednak z czasem firmy, które je produkowały zaczęły zmieniać technologię i plazmy nie zużywały już tak dużej ilości energii. Musimy pamiętać, że telewizory plazmowe były przystosowane i nadal są do gorszej jakości sygnału.

Gdy nie było jeszcze w Polsce sygnału cyfrowego, którego można by używać na zwykłej antenie siatkowej wtedy takie telewizory radziły sobie najlepiej. Z czasem producenci zaczęli produkować również telewizory o mniejszych gabarytach. Do takich możemy zaliczyć na przykład telewizory LCD piętnaście cali. To jeden z najmniejszych telewizorów płaskich. Jednak wśród największych i w miarę tanich możemy wyróżnić jednak telewizory plazmowe. Bo na przykład za pięćdziesiąt cali zapłacimy około dwa i pół tysiąca złotych, a gdybyśmy mieli kupić te cale w technologii LCD wtedy zapłacilibyśmy około trzy tysiące złotych.

I tak technologia się zmienia, tak jak ludzie. Dziś w dobie internetu możemy nawet używać go w płaskich telewizorach LCD lub też plazmowych. A aby mieć jeszcze lepszy oraz możemy zakupić sobie telewizor 4K. Jest on ultra płaski oraz ma zaokrąglone końce, dzięki czemu obraz będzie jeszcze bardziej dokładny na telewizorze 4K. Ale czy taki telewizor w pełni wykorzystamy. Jeśli na rynku są już telewizory z technologią 3D, które tylko wykorzystamy gdy będziemy mieć okulary i odpowiedni sygnał, to telewizory 4K też pochłoną nasze duże pieniądze, ale nie wykorzystamy ich w stu procentach. Jak wiemy technologia goni technologię wśród telewizorów 4K, ale czy nasz sygnał jest odpowiednio przystosowany abyśmy w pełni moli cieszyć się ze wszystkich możliwości zakupionych przez nas wraz z telewizorem 4K.