AGD

Najczęstsze usterki pralek

Pralka jest niezbędnym sprzętem AGD w każdym domu. Podczas zakupu palki musimy rozważyć wiele różnych opcji. Producenci pralek oferują nam różnorodne modele a każdy z nich różni się od drugiego funkcjami i wielkością. Niestety pralki jak i inne artykuły gospodarstwa domowego ulegają usterkom. Jeżeli nasz sprzęt jest na gwarancji, nie mamy się czego obawiać, jednak jeśli gwarancja nie obejmuje już naszego urządzenia sami musimy poradzić sobie z jej naprawą dzwoniąc po fachowca lub kupując części do pralek. Zanim jednak przejdziemy do najczęstszych usterek jakie występują w pralkach, przyjrzyjmy się ich budowie.

Budowa pralki

Pralka jest bardzo skomplikowanym urządzeniem elektronicznym, napędzane są silnikiem elektrycznym a podstawowym elementem każdej pralki jest bęben. Bęben umieszczony jest w specjalnym, szczelnym zbiorniku otwieranym z góry lub z boku. Najczęściej bębny pralek produkowane są ze stali nierdzewnej, posiadają one dziurki, które służą do odpływu wody ze zbiornika. Rozróżniamy dwa rodzaje pralek automatycznych, każda z nich posiada inne części do pralek. Pierwszym rodzajem są pralki ładowane od przodu, w takich urządzeniach oś przytwierdzona jest do tylnej ścianki bębna i przechodzi poprzez łożyska. W drugim rodzaju pralek, ładowanych od góry, bęben umieszczany jest pionowo lub poziomo. Jedna z najważniejszych części do pralek, bez względu na jej rodzaj to programator. Odpowiada on za cały proces wykonywanych przez pralkę czynności. Kolejnym istotnym elementem jest pompa, która pompuje wodę na początku prania, oraz odpompowuje na końcu.

Najczęstsze awarie

Wiemy już jak zbudowana jest pralka, wiemy też, że jej części czasami ulegają usterkom. Które, części do pralek najczęściej wymagają naprawy lub wymiany?

  • Łożyska – awaria łożyska często charakteryzuje się zbyt głośną pracą pralki. Wymiana łożysk jest czasochłonna i kosztowna. Głośna praca pralki może być również spowodowana poluzowanymi śrubami bębna.

  • Pompa – awaria pompy powoduje przede wszystkim wyciekanie wody z pralki. Naprawa pompy polega na wymianie uszczelki w pompie lub wymianie całej pompy. Przyczyną wyciekającej wody może być również dziurawy bęben lub zapchany filtr.

  • Pasek klinowy – jeżeli zauważymy, że bęben w naszej pralce nie obraca się, mimo działającego silnika prawdopodobnie jest to awaria paska klinowego. Może się on zerwać lub ślizgać.

  • Uszczelki łożysk – jeżeli zauważymy, że po praniu nasze ubrania są nadal brudne a co gorsze całe w smarze, oznacza to że musimy wymienić uszczelki

  • Programator – jeżeli nasza pralka nie wykonuje zadań albo zacina się, prawdopodobnie mamy uszkodzony programator. Konieczna będzie jego naprawa bądź wymiana na nowy

Możemy wydłużyć życie naszych pralek ale konieczne będzie regularne dbanie o części do pralek. Musimy pamiętać o czyszczeniu elementów naszego sprzętu. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie czyścić zewnętrznych powierzchni pralki środkiem żrącym. Dobrym pomysłem jest regularne mycie zasobnika na proszek oraz czyszczenie filtra.