AGD

Jak wybrać najlepszą pralkę?

Zakup pralki nie jest prosty. Producenci pralek oferują nam najrozmaitsze modele, które różnią się między sobą dosłownie wszystkim. Decydując się na zakup pralki musimy być więc przygotowani na długie zakupy i porównywanie wielu modeli. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się czego odczekujemy od naszego sprzętu. Czy pierzemy dużo, czy mało? Czy mamy wystarczająco dużo miejsca na pralkę, czy też powinniśmy szukać jak najmniejszej? Czy wolimy pralkę ładowną od góry czy od przodu? To trudny wybór. Dlatego przed udaniem się do sklepu przejrzyjmy sklepy internetowe producentów pralek. Wstępne przejrzenie oferty ułatwi nam odpowiedź na pytanie: jaką pralkę kupić?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki

Jeżeli nie mamy pojęcia o artykułach gospodarstwa domowego i nie wiemy jaką pralkę kupić, poniżej przedstawione zostały podstawowe informacje, które pomogą nam dokonać wyboru.

  • Pojemność pralki – pojemność pralki jest jednym z najważniejszych elementów. Wybór odpowiedniej pojemności zależy od tego jak duża jest nasza rodzina i jak dużo zamierzamy prać. Powinniśmy wziąć również pod uwagę ilość dostępnego miejsca na pralkę. Im bardziej pojemny sprzęt tym więcej miejsca będzie zajmował. Producenci pralek oferują modele o pojemności bębna od 3 do nawet 10 kilogramów

  • Klasy energetyczne – wszystkie urządzenia AGD oznaczane są klasą efektywności energetycznej. Klasa ta informuje o rocznym zużyciu energii, które wyrażone jest w kW/h. Klasyfikacja ta obejmuje 7 stopni od klasy D (najmniejsza efektywność) do klasy A+++ (największa efektywność):

– A+++ – współczynnik niższy niż 46%

– A++ – współczynnik między 46% a 52%

– A+ – współczynnik między 52% a 59%

– A – współczynnik między 59% a 68%

– B – współczynnik między 68% a 77%

– C – współczynnik między 77% a 87%

– D – współczynnik wyższy niż 87%

Najkorzystniejszy finansowo jest wybór pralki z oznaczeniem A+ lub A.

  • Pobór wody – przy zakupie pralki należy zwrócić uwagę nie tylko na klasę energetyczną ale również na zużycie wody podczas jednego cyklu prania. Zużycie wody w pralkach wacha się pomiędzy 11 a 94 litrami wody w jednym cyklu. Często jednak zużycie wody podawane w litach na rok. Przeciętnie jest to ok. 9000 litrów wody na rok. Zwrócenie uwagi na pobór wody ułatwi ci odpowiedź na pytanie jaką pralkę kupić

  • Efektywność prania – jeżeli wciąż zastanawiasz się jaką pralkę kupić zwróć uwagę na efektywność prania. Producenci zobowiązani są do informowania o efektywności prania i odwirowywania pralki.

Możesz również zastanawiać się jaką pralkę kupić: automatyczną czy wirnikową? Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Jednak w obecnych czasach mało kto decyduje się na zakup pralki wirnikowej. Pralki automatyczna są bowiem droższe i częściej ulegają awariom, jednak dużą zaletą jest fakt, że wszystkie jej czynności są zautomatyzowane, posiadają one większą ładowność, dodatkowe funkcje ułatwiające pranie oraz możliwość odwirowywania i suszenia prania. Pralki wirnikowe niestety niszczą ubrania, cykl prania jest bardzo długi poza tym wszystko odbywa się ręcznie. Powyższe rady, powinny pomóc w podjęciu decyzji jaką pralkę kupić.