AGD

Kuchenka mikrofalowa – jak wybrać tą idealną

microwave-29056_640Wśród urządzeń, które mogą okazać się bardzo pomocne w każdej kuchni, znajduje się kuchenka mikrofalowa. Nie jest ona wprawdzie sprzętem obowiązkowym i niezbędnym, ale może bardzo ułatwić nam życie. Z pomocą kuchenki mikrofalowej błyskawicznie odgrzejemy rozmaite potrawy.

Co brać pod uwagę?

Kiedy zamierzamy kupić kuchenkę mikrofalową, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim:

 • obecność funkcji grillowania;
 • możliwość gotowania na parze;
 • termoobieg;
 • wielkość;
 • moc;
 • sposób sterowania;
 • wykończenie zarówno części zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Wybierając kuchenkę mikrofalową, zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania. Jeżeli kuchenkę mikrofalową zamierzamy wykorzystywać tylko i wyłącznie do podgrzewania potraw, najrozsądniej jest zdecydować się na prosty i tani model, który nie bardzo opróżni nasz portfel. Jeżeli jednak zależy nam na zastąpieniu piekarnika, trzeba kupić model drogi, który posiada dodatkowe funkcje.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Kuchenki mikrofalowe można podzielić na:

 • wolnostojące;
 • do zabudowy.

W tym pierwszym wypadku urządzenie ustawiamy na blacie roboczym. Decydując się na nie, trzeba pamiętać, że zabierają one przestrzeń roboczą, a tym samym mogą ograniczać nasze funkcjonowanie w kuchni. Kuchenki do zabudowy to rozwiązanie idealne, jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce w kuchni. Można wbudować je w słupek, umieścić na naprawdę dowolnie wybranej wysokości. Jeżeli nie chcemy wydać zbyt wiele pieniędzy, powinniśmy postawić na model wolnostojący. W wypadku kuchni urządzanej od podstaw oraz wtedy, kiedy nie musimy oszczędzać, warto kupić kuchenkę do zabudowy.

Pojemność oraz kształt urządzenia

Producenci oferują nam dzisiaj szereg modeli kuchenek mikrofalowych, które mają nie tylko różny kształt, ale również pojemność. Typowa mikrofalówka ma postać prostopadłościanu, którego wymiary kształtują się następująco:

 • wysokość: 28 centymetrów
 • szerokość: od 46 do 50 centymetrów;
 • głębokość: od 36 do 40 centymetrów.

Istotnym parametrem każdej kuchenki mikrofalowej jest bez wątpienia jej pojemność. To właśnie ona wpływa na to, co będziemy mogli umieścić we wnętrzu kuchenki. Standardowa kuchenka mikrofalowa ma pojemność około dwudziestu litrów. Zmieści się w niej bez trudu klasyczny obiadowy talerze. Modele o pojemności piętnastu litrów to rozwiązanie idealne dla osób, które samotnie prowadzą gospodarstwo domowe. W ich wypadku większa kuchenka nie jest potrzebna. Jeżeli kuchenkę kupuje duża rodzina, warto pomyśleć o modelu dużym, którego pojemność wynosić będzie nawet czterdzieści litrów. Dzięki temu będzie można przygrzać obiad od razu dla kilku osób. Decydując się na taką dużą kuchenkę, trzeba jednak pamiętać o jednym: potrzebuje ona naprawdę dużo miejsca. Im większa mikrofalówka, tym więcej miejsca nam zajmie.

Czy warto ją kupować?

Kuchenka mikrofalowa może istotnie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Dzięki niej nie będziemy musieli codziennie gotować, a po powrocie z pracy czy szkoły w dosłownie kilka minut zjemy gorący posiłek.