Dysk w Chmurze
Technologia mknie do przodu z każdym dniem!
Wystarczy zaledwie chwila nie uwagi i można przegapić kolejny tech-news, których z czasem przybywa. Progres to kwestia czasu, a być może za 50 lat nikt z użytkowników nie będzie już potrzebował dysk pamięci w formie fizycznej, co jest tą rewolucją?
Newsem dla większości osób okazało się zapisywanie swoich danych w całkiem oczywistym lecz odległym miejscu – „w chmurze”. Jak każda szybka zmiana i ten pomysł tworzenia wirtualnego zbioru znalazł swoich zwolenników i przeciwników. Oczywistą kwestią sporu jest bezpieczeństwo tego, co zostanie umieszczone w jednej z wielu licznych aplikacji służących do przechowywania plików, nikt przecież nie chciałby szperania lub wykradania prywatnych zdjęć czy prac. Z Obecnych informacji wynika, że dysk jest chroniony wieloma zabezpieczeniami przed niechcianym atakiem lub utratą danych ale dopóki coś jest tylko na pulpicie administratora, to zostaje tam z reguły do czasu podjęcia innej decyzji przez owego użytkownika.
Z drugiej strony nie można pominąć plusów, emanujących jawnie w stronę korzystającego z chmury. Setki mega bądź gigabajtów nie zajmujących miejsca na dysku twardym to nie lada pozytyw i wygoda, a do tego jak wiadomo dążyć się powinno, by było elastycznie i komfortowo. Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie nasz komputer stacjonarny ulega zniszczeniu, a wraz z nim WSZYSTKIE dokumenty znajdujące się w środku. Chmura pozwala na ściągnięcie na dowolne urządzenie w dowolnym miejscu kopii zapasowej, za pomocą dosłownie jednego kliknięcia myszki. Należałoby wspomnieć o dodatkowej opcji synchronizacji , co daje możliwość również wysyłania danych przez np. telefon komórkowy lub tablet za pomocą pakietu danych lub Wi-Fi.
Same aplikacje są ogólnodostępne i darmowe, niekiedy tylko po zapełnieniu pamięci trzeba wykupić dodatkowe miejsce, natomiast nie są to ceny wygórowane czyli w granicy od kilku do kilkunastu złotych. Szczególnie młodzież zainteresowana jest tym aby ich muzyka, ulubione filmy jak i seriale były dostępne w każdej minucie, jednocześnie będąc w stanie upoważnić inną osobę do pobrania „skompresowanych wspomnień” pod wieloma postaciami. Osoby biorące udział w Beta testach nie napotkały przeciwskazań co do bezpieczeństwa podczas korzystania z programów.
Wymagania jakie należy spełnić aby korzystać z możliwości internetowej formy pamięci są ograniczone do absolutnego minimum. Potrzebne jest łącze z Internetem, konto w danym serwisie i zaakceptowanie regulaminu obowiązującego na stronie. Wolny sprzęt komputerowy nie wyklucza nikogo z opcji używania przenośnej pamięci.
O tym, czy warto umieszczać pliki na dysk w chmurze powinien zdecydować jedynie użytkownik, ponieważ wybór opowiedzenia się po jednej ze stron i używanie bądź nie używanie to indywidualna preferencja oraz zaufanie do twórców danej witryny.
Aby nie stać się ofiarą w sieci, zapewniając sobie jak największe bezpieczeństwo wystarczy korzystać z usług firm zaufanych i powszechnych, nie zapominając o ściągnięciu aktualnego oprogramowania antywirusowego.