AGD

Dla wszystkich turystów chcących wyglądać

Jak i dlaczego powstało i czy nazwa zobowiązuje – właśnie w tym kontekście spróbujemy sprawdzić, czy tradycyjne, znane wszystkim dobrze żelazko turystyczne rzeczywiście warto zabierać z sobą w podróż i czy rzeczywiście jest aż tak niezbędne w czasie podróży. Zacznijmy od tego, jak wygląda takie żelazko turystyczne. Jest to małe urządzenie – żelazko, takie jak klasyczne żelazko, tylko że znacznie mniejsze. Posiada mały termostat i można nie podłączać go do prądu, działa na baterie. Takie żelazko nadaje się do prasowania właściwie wszystkiego, można na nim ustawić temperaturę, by nie zniszczyć rzeczy. Generalnie jest jak takie normalne żelazko, tylko że znacznie mniejsze.

Tak się składa, że żelazko turystyczne bardzo często jest wybierane na przykład przez studentów jako żelazko idealne na studencki, dość okrojony budżet. Takie żelazko turystyczne nie jest tak drogie w porównaniu z tymi tradycyjnymi żelazkami – powiedzmy to normalnej wielkości. Można śmiało nim uprasować wszystkie niezbędne rzeczy. Takie żelazko to gwarancja niskiej ceny, zadowalającej jakości oraz gwarancja tego, że nie zajmie zbyt wiele miejsca w naszym domu.

Czy żelazko turystyczne jest żelazkiem, które zabierają z sobą w podróż także turyści? Jeśli by tak przeprowadzić sondę wśród turystów właśnie, chyba nie znajdzie się żaden, który powiedziałby, że zabiera z sobą podróż właśnie żelazko turystyczne. Powie raczej, że zabiera rzeczy na zmianę, wszystkie takie, by była jak najlżejsze i jak najwygodniejsze, by zachowywały czystość, do tego trochę jedzenia, które nie będzie się psuło i woda, która pozwoli przeżyć. A żelazko? Niestety w niczyim plecaku nie znalazło się nie miejsce.

Skąd zatem wzięła się ta nazwa? Ano prawdopodobnie z tego, że żelazko to jest po prostu niewielkich rozmiarów i ktoś założył, że łatwo zmieści się w plecaku. Można powiedzieć, że ktoś miał słuszny zamysł, że takie żelazko stanie się jednym z elementów ekwipunku każdego turysty. Na szczęście tak się jednak nie stało. Wszak nawet tak małe żelazko swoje waży. Zamiast niego można spakować do plecaka na przykład trochę więcej żywności czy wody albo coś cieplejszego do ubrania się. Gdzie znajduje zastosowanie żelazko turystyczne? Oczywiście w domach, w mieszkania kawalarskich czy studenckich. Kiedy nikomu nie zależy na różnych bajerach, które pełnią ważną rolę dla każdej pani domu. Takie małe żelazko wybierają ludzie żyjący w pośpiechu, ludzie dla których nie ma znaczenia to czym poprasują sobie swoje rzeczy.

Reasumując. Małe żelazko potocznie zwane żelazkiem turystycznym wcale nie jest przeznaczone do zabierania je z sobą gdzieś pod namiot czy w podróż. Dzisiaj ,kiedy podróżując korzystamy z usług hotelowych, gdzie zawsze można mieć dostęp do żelazka wcale nie potrzebujemy dodatkowo obciążać swojego bagażu. A z kolei dla prawdziwego podróżnika, który musi spakować się zazwyczaj tylko w jeden plecak, takie żelazko – nawet najmniejszych rozmiarów, to tylko dodatkowy balast, który zabierze miejsce innym, bardziej niezbędnym rzeczom.