AGD

Wielofunkcyjne urządzenia do gotowania

Philips_Multicooker_urzadzenie_wielofunkcyjne_041013Takie urządzenia to nie zwykły robot kuchenny. To rozwiązanie dla wszystkich nowoczesnych pań domu, którym zależy na tym, aby samodzielnie przygotowywać posiłki, a jednocześnie nie chcą tracić na to mnóstwa czasu. Nowoczesna kuchnia to dzisiaj jedno urządzenie, które nie tylko pokroi składniki, ale również je wymiesza. Albo samo ugotuje. Bądź upiecze.

Najdroższe modele

Jeżeli nie musisz oszczędzać, możesz zdecydować się na modele z naprawdę górnej półki. Takie urządzenia sprawią, że w kuchni na pewno się nie zmęczysz. Posiadają one takie funkcje, jak:

  • krojenie w plastry;
  • siekanie w kostkę;
  • mieszanie ze sobą poszczególnych składników.

Z ich pomocą można przygotować nie tylko pyszne zupy, ale również leczo, risotto oraz przetwory, które idealnie sprawdzą się zimą.

Decydując się na tańszy model, musisz pamiętać, że nie pokroją i nie posiekają składników za ciebie. Trzeba je więc wcześniej pokroić samodzielnie i wymieszać. Dopiero wtedy można umieścić je w specjalnej misie urządzenia i włączyć na odpowiedni tryb pracy. W takich urządzeniach wielofunkcyjnych z nieco niższej półki można przygotować:

  • zupę;
  • zapiekankę;
  • pieczeń mięsną.

Pozwalają one również na przygotowywanie warzyw na parze, dzięki czemu nie tracą one swoich cennych właściwości zdrowotnych.

Co brać pod uwagę przy kupnie?

Decydując się na kupno urządzenia wielofunkcyjnego, pod uwagę należy brać szereg parametrów. Wśród tych istotnych znajduje się z całą pewnością wielkość misy. Generalnie warto trzymać się zasady, że im większa, tym lepiej. Minimalny rozmiar misy, który pozwala na wygodne przygotowywanie potraw, to dwa litry. Jeżeli chcesz przygotowywać sensowne ilości dań, a jednocześnie mieć duży komfort pracy, nie kupuj urządzenia z mniejszą misą.

Trzeba jednak pamiętać, że jedno urządzenie nie może zająć nam całego kuchennego blatu. Najlepiej wybierać więc takie modele, które przy stosunkowo dużej misie, nie zajmują wiele miejsca.

Istotne znaczenie dla wygodnej pracy ma również długość kabla zasilającego, w który wyposażone jest urządzenie. Generalnie im dłuższy, tym lepiej. Pozwala bowiem na wygodne ustawienie maszyny w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Krótki kabel nakłada na nas ogromne ograniczenia.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o kupnie, sprawdź również, czy nóżki urządzenia są gumowane. To właśnie dzięki nim nasza maszyna będzie mogła stabilnie stać na szafce. Pozwala to na zachowanie ogromnego komfortu pracy i pewność, że w trakcie przygotowywania obiadu czy ciasta, urządzenie nam nie spadnie.

Jeżeli jesteś początkującym kucharzem lub nie lubisz obsługiwać skomplikowanych urządzeń, wybierz prosty model. Generalnie im mniej na nim przycisków i guziczków, tym prostsza jest jego obsługa.

Ostateczna decyzja

Urządzenia wielofunkcyjne to w kuchni bardzo dobre rozwiązanie. Niestety, te mające wiele funkcji nie zaliczają się do takich. Za model, który daje nam naprawdę wiele możliwości, trzeba zapłacić około czterech tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja na długi czas, która z całą pewnością ułatwi funkcjonowanie w kuchni.