Suszarka do owoców i warzyw

kategoria: AGD 104

pobrany plik (1)Wśród sprzętów gospodarstwa domowego, które mogą przydać się w każdym domu, a jednocześnie nie cieszą się zbyt dużą popularnością, znajdują się suszarki do owoców i warzyw. Warto zakupić je już dzisiaj, aby z ich pomocą przygotować pyszne i zdrowe suszone owoce, warzywa i grzyby

Suszenie – doskonała metoda konserwowania

Suszenie to najdłużej znana metoda konserwowania, która na długo nadaje trwałość warzywom, owocom, grzybom, a nawet mięsu. Jednocześnie konserwowane tak warzywa i owoce zachowują cenne wartości odżywcze. W czasie suszenia z produktów odparowuje woda, która odpowiedzialna jest w dużej mierze za procesy gnicia. Dobrze ususzone warzywa i owoce można przechowywać przez bardzo długi czas.

Zasada budowy suszarki

W sklepach dostępne są różne modele suszarek do warzyw i owoców. Niezależnie jednak od tego na jaki się zdecydujemy, możemy być pewni, że zawsze zbudowane są one na takiej samej zasadzie. Każda suszarka składa się z ułożonych piętrowo sit, przez które przepływa ogrzane powietrze, stopniowo susząc określone warzywa i owoce.

Co brać pod uwagę przy kupnie?

Za najważniejsze parametry każdej suszarki do warzyw i owoców uznaje się:

  • pojemność;
  • liczbę tac;
  • głębokość tac.

Jeżeli zdecydujemy się na dużą suszarkę, będziemy mogli w jednym czasie wysuszyć większą ilość warzyw i owoców. Pozwoli to zaoszczędzić znaczną ilość czasu. Duże suszarki są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które mają dużą rodzinę lub z jakiegoś powodu suszą naprawdę duże ilości.

Podobnie jest z tacami. Generalnie im jest ich więcej, tym lepiej. W przypadku małych modeli tac jest na ogół trzy. Jeżeli zdecydujemy się na naprawdę duży model, możemy liczyć nawet na dziesięć. W przypadku niektórych suszarek istnieje również możliwość dokupienia takiej ilości sit, która aktualnie jest nam potrzebna. Wybierając suszarkę, zwracajmy uwagę nie tylko na to ile jest tac, ale również jak są głębokie oraz jaki mają kształt. Najlepsze są te okrągłe – taki kształt sprawia bowiem, że proces cyrkulacji powietrza zachodzi o wiele lepiej. Sita głębokie przydają się wtedy, kiedy zamierzamy suszyć całe owoce. W przypadku sit płytkich jest to niemożliwe – nie uda się nam zamknąć suszarki, bo owoce będą to uniemożliwiały. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są sita, których głębokość można regulować. Niestety, takie udogodnienia sprawiają, że cena suszarki dość istotnie idzie w górę.

Jeśli chodzi o budowę sit, to znaczenie ma również to, jak są grube. Najlepsze są te, które wykonane zostały z naprawdę cienkiej siatki. Dzięki temu proces suszenia przebiega sprawnie i szybko. W lepszych modelach tace są obrotowe – w trakcie pracy zachodzi obrót wokół ich własnej osi. Dzięki temu można mieć pewność, że najmniejszy nawet kawałek owocu nie zostaje ogrzany. Suszenie zachodzi więc o wiele bardziej regularnie.

Pod uwagę przy zakupie trzeba brać również moc suszarki. Im wyższa, tym proces suszenia będzie zachodził szybciej. Niestety, większa moc urządzenia to również zdecydowanie wyższa cena, która niektórych może odstraszać.

Powiązane z tematem