AGD

Sokowirówka czy wyciskarka?

Kuchenni gadżeciarze pewnie będą chcieli mieć w swojej kuchni i sokowirówkę i wyciskarkę. Nie jest to pomysł całkowicie pozbawiony uzasadnienia, rzadko kiedy jednak możemy pozwolić sobie na komfort posiadania połowy sklepu AGD we własnej kuchni. Zwykle ogranicza nas dosyć mocno przestrzeń szafek oraz metraż samej kuchni, bardzo uzależniony przecież od metrażu mieszkania. Kiedy więc trzeba wybrać: kupujemy sokowirówkę czy wyciskarkę, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Po co w ogóle rozważać ten wybór. Nie tylko dlatego, że to modne. Owoce i warzywa stanowią bardzo cenne źródło niezbędnych do życia witamin i minerałów. Mimo że specjaliści podkreślają, że najlepiej w te składniki zaopatruje nas owoc zjedzony w całości, bardzo często mamy jednak ochotę po prostu na sok. Wówczas zdecydowanie lepiej sięgać po soki domowe niż ze sklepowych kartonów i butelek. Te kupne często niewiele mają wspólnego z prawdziwym owocem, często zaś stanowią przesłodzony napój pozbawiony jakichkolwiek wartości odżywczych.
Co więc lepsze: droższa i modniejsza wyciskarka czy o połowę tańsza sokowirówka?
Sokowirówka
Schemat działania sokowirówki jest prosty: obracające się z ogromną prędkością ostrza rozdrabniają owoce i warzywa na gładką masę, z której na skutek siły odśrodkowej wyciskany jest sok. Te duże obroty sprawiają, że wydostający się przez sita sok jest napowietrzany i ulega częściowemu utlenieniu. Ten proces pozbawia go, niestety, części substancji odżywczych.
Nie oznacza to jednak, że sok z sokowirówki jest zupełnie bezwartościowy. Taki argument często podnoszą miłośnicy wyciskarek. To prawda, że część witamin ginie. Nie są to jednak różnice, które dyskwalifikowałyby ten rodzaj soku.
Jedna z marek produkujących zarówno sokowirówki, jak i wyciskarki, przeprowadziła zresztą dokładne badania, które wykazały, że występują jedynie wahania w składzie soków z różnych składników i przygotowanych według różnych technologii. Soki pomarańczowe, pomidorowe, a także te ze szpinaku, granatu i kiwi zachowywały więcej naturalnej witaminy C w przypadku wyprodukowania ich za pomocą wyciskarki. Jednak sok z kiwi pochodzenia „sokowirówkowego” miał lepszą zawartość witaminy K. Sokowirówka pozostawia także więcej witaminy A, wyciskarka zaś witaminy E. Nie ma zatem reguły.
Ważną kwestią jest fakt, że sok z sokowirówki źle się przechowuje i zasadniczo nadaje się do natychmiastowego spożycia. Szybciej niż sok z wyciskarek traci świeżość, może się rozwarstwiać. Sporą jego zaletą jest jednak klarowność, co szczególnie przydatne okazać się może, jeśli planujemy przygotowywać soki dla dzieci. Niektóre maluchy mocno zniechęcają się widokiem pływających w soku kłaczków. Zaletą sokowirówek jest także szybkość wyciskania: w bardzo krótkim czasie możemy otrzymać spore ilości napoju. To ważne, jeśli przygotowujemy sok dla całej rodziny.
Sokowirówki doskonale radzą sobie z twardymi składnikami, takimi jak jabłka, marchewki czy buraki. Niestety, problem mają przy zieleninie i warzywach sałatowatych, kłopotliwe mogą być też owoce jagodowe. Dużą przewagę nad innymi modelami mają sokowirówki zaopatrzone w duży otwór, pozwalający wrzucać do urządzenia całe warzywa czy owoce, bez potrzeby krojenia ich na mniejsze kawałki.
Wyciskarka
Wyciskarki działają nieco inaczej. Mechanizm napiera na składniki i przeciskając je przez specjalne sito, uwalnia czysty sok. Jest on zatem bardziej wartościowy, gdyż pozwala na uzyskanie napoju w niskiej temperaturze przy niskich obrotach. Taki sok zawiera także znacznie więcej błonnika.
Do zalet soku wyciskanego zalicza się także znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia takiego napoju. Sok z wyciskarki przechowywany w chłodnym miejscu i zamknięciu śmiało wytrzyma nawet dwie doby. Z jej pomocą możemy komponować również napoje z dodatkiem zieleniny, ziół, różnych rodzajów sałat czy modnego ostatnio jarmużu.
Konsystencja soku jest kwestią gustu. Z założenia sok jest mniej klarowny, gęstszy, ma także drobinki owoców.
Wiele modeli wyciskarek ma dodatkowe funkcje, łączące także niektóre zadania blendera. Wykonamy za ich pomocą koktajle i mleka roślinne. Wyciskarki z dodatkowymi funkcjonalnościami kosztują jednak odpowiednio więcej, mimo i tak wysokiej już ceny podstawowych modeli. Koszt zakupu jest zresztą podstawową wadą tego sprzętu. Do zalet zaliczyć należy natomiast rozmiar oraz łatwość przechowywania. W większości modeli wszystkie części mieszczą się w pojemniku wyciskarki, co sprawia, że zmieścimy nasz sprzęt w każdej szufladzie i szafce, w każdej kuchni. Wadą jednak jest czas przygotowania soku: trwa to znacznie dłużej niż przy sokowirówce. Często jesteśmy także zmuszeni rozdrobnić owoce ze względu na niewielki otwór wlotowy.
Wybór nie jest prosty, choć dzięki temu tekstowi może nieco łatwiejszy. Nie ulega mimo to wątpliwości, że różnice w funkcjonowaniu obu tych sprzętów są dość wyraźne, decyzja zależy zatem od trybu naszego życia i sposobu użytkowania sokowirówki bądź wyciskarki.

Dodaj komentarz