Parametry w nawigacji GPS

kategoria: RTV 36 0

Wybór odpowiedniego urządzenia, które ma na celu nakierowanie do celu nie jest aż tak proste jak mogło by się wydawać. Jednak po odpowiednich parametrach można znaleźć dobrą nawigację.

Sercem(podobnie jak w komputerze) w każdej nawigacji jest procesor. Co warto wiedzieć o jego działaniu? Przede wszystkim polega ono na sekwencyjnym przetwarzaniu rozkazów, które znajdują się w pamięci operacyjnej a chodzi tutaj o RAM. Jednostka pracy procesora jest wyrażona w jednostce HZ. W najtańszych nawigacjach GPS należy spotkać się z rozwiązaniami typu 400MHz posiadającymi jedynie jeden rdzeń.

Jeśli chodzi o wyświetlacz to tutaj należy wyróżniać kilka cech. W tym przypadku chodzi o przekątną ekranu, rozdzielczość wyświetlacza, ilość pikseli a także technologię wykonania. Osoby do samochodów osobowych powinny się zdecydować na to aby zaopatrzyć się w urządzenie o 5 calach. W przypadku pojazdów większych(autobus, tir)warto pomyśleć o czymś większym a chodzi tutaj o ekran o calach 7 lub 8. Jeśli chodzi o liczbę wyświetlanych kolorów to tutaj warto przyznać to, że najbardziej optymalną liczbą może być 262 tys. kolorów, 65 tys. może wystarczać ale niestety nie będzie aż tak skuteczne.

W nawiązaniu wykonania wyświetlacza LCD należy wyróżniać dwie technologię TN a także IPS. Ta pierwsza w sposób stopniowy zostaję wywierana z rynku ponieważ kąt widzenia nie jest zbyt dobry a odwzorowanie barw nie jest za dobre. Jeśli chodzi o matrycę IPS to tutaj należy powiedzieć o tym, że one praktycznie nie posiadają żadnych niedociągnięć – w sposób skuteczny mogą odwzorowywać różnego rodzaju kolory.

Gniazdo kart pamięci umożliwia kierowcy zamontowanie pamięci zewnętrznej. Jeśli urządzenie GPS posiada opcję mająca na celę skorzystania z multimediów to użytkownik bez większych problemów może obejrzeć sobie jakiś film lub zdjęcia.

Jeśli chodzi o pamięć RAM to w nawigacji została ona dużo wcześniej zamontowana w odbiorniku. Jakie jest jej zadanie? Przede wszystkim należy powiedzieć o tym, że została w pewien sposób wykorzystana do tego aby przechowywać aktualne zawartości obecnie włączonych programów.

Do prawidłowego działania wszystkich podzespołów tak naprawdę należy posiadać system operacyjny – za jego sprawą wszystkie inne podzespoły (procesor, karta pamięci, RAM) może odpowiednio współpracować. Obecnie najpopularniejszym system operacyjnym jaki należy wyróżnić w przypadku GPS jest z pewnością Windows CE – tu następuję współpraca z AutoMapą, MioMapą czy iGo. Czy ten system od Windowsa jest jedynym? Oczywiście, że NIE! W tym przypadku należy także powiedzieć o innych a chodzi tutaj o Garmin, który służy do obsługi takich map jak GPPama, MetroGuide Canada.

Aby można było bez większych problemów móc się komunikować z komputerem należy posiadać w swojej nawigacji odpowiednie porty wejścia/wyjścia. W tym przypadku dotyczyć to może USB, mini USB bądź Bluetooth. Co można dzięki temu zyskać? Przede wszystkim aktualizacja oprogramowania a także zainstalowanie najnowszych map.

Powiązane z tematem

Skomentuj