RTV

Parametry w nawigacji GPS

Wybór odpowiedniego urządzenia, które ma na celu nakierowanie do celu nie jest aż tak proste jak mogło by się wydawać. Jednak po odpowiednich parametrach można znaleźć dobrą nawigację.

Sercem(podobnie jak w komputerze) w każdej nawigacji jest procesor. Co warto wiedzieć o jego działaniu? Przede wszystkim polega ono na sekwencyjnym przetwarzaniu rozkazów, które znajdują się w pamięci operacyjnej a chodzi tutaj o RAM. Jednostka pracy procesora jest wyrażona w jednostce HZ. W najtańszych nawigacjach GPS należy spotkać się z rozwiązaniami typu 400MHz posiadającymi jedynie jeden rdzeń.

Jeśli chodzi o wyświetlacz to tutaj należy wyróżniać kilka cech. W tym przypadku chodzi o przekątną ekranu, rozdzielczość wyświetlacza, ilość pikseli a także technologię wykonania. Osoby do samochodów osobowych powinny się zdecydować na to aby zaopatrzyć się w urządzenie o 5 calach. W przypadku pojazdów większych(autobus, tir)warto pomyśleć o czymś większym a chodzi tutaj o ekran o calach 7 lub 8. Jeśli chodzi o liczbę wyświetlanych kolorów to tutaj warto przyznać to, że najbardziej optymalną liczbą może być 262 tys. kolorów, 65 tys. może wystarczać ale niestety nie będzie aż tak skuteczne.

W nawiązaniu wykonania wyświetlacza LCD należy wyróżniać dwie technologię TN a także IPS. Ta pierwsza w sposób stopniowy zostaję wywierana z rynku ponieważ kąt widzenia nie jest zbyt dobry a odwzorowanie barw nie jest za dobre. Jeśli chodzi o matrycę IPS to tutaj należy powiedzieć o tym, że one praktycznie nie posiadają żadnych niedociągnięć – w sposób skuteczny mogą odwzorowywać różnego rodzaju kolory.

Gniazdo kart pamięci umożliwia kierowcy zamontowanie pamięci zewnętrznej. Jeśli urządzenie GPS posiada opcję mająca na celę skorzystania z multimediów to użytkownik bez większych problemów może obejrzeć sobie jakiś film lub zdjęcia.

Jeśli chodzi o pamięć RAM to w nawigacji została ona dużo wcześniej zamontowana w odbiorniku. Jakie jest jej zadanie? Przede wszystkim należy powiedzieć o tym, że została w pewien sposób wykorzystana do tego aby przechowywać aktualne zawartości obecnie włączonych programów.

Do prawidłowego działania wszystkich podzespołów tak naprawdę należy posiadać system operacyjny – za jego sprawą wszystkie inne podzespoły (procesor, karta pamięci, RAM) może odpowiednio współpracować. Obecnie najpopularniejszym system operacyjnym jaki należy wyróżnić w przypadku GPS jest z pewnością Windows CE – tu następuję współpraca z AutoMapą, MioMapą czy iGo. Czy ten system od Windowsa jest jedynym? Oczywiście, że NIE! W tym przypadku należy także powiedzieć o innych a chodzi tutaj o Garmin, który służy do obsługi takich map jak GPPama, MetroGuide Canada.

Aby można było bez większych problemów móc się komunikować z komputerem należy posiadać w swojej nawigacji odpowiednie porty wejścia/wyjścia. W tym przypadku dotyczyć to może USB, mini USB bądź Bluetooth. Co można dzięki temu zyskać? Przede wszystkim aktualizacja oprogramowania a także zainstalowanie najnowszych map.

Dodaj komentarz