AGD

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz piorący?

Bogata oferta odkurzaczy oferuje nam również odkurzacz piorący pomagający utrzymać w nienagannym stanie tapicerkę i dywany. Urządzenia te pomogą nam jednocześnie tradycyjnie posprzątać bałagan jak i w domowych warunkach wyprać fotele samochodowe.

Taki odkurzacz działa dzięki posiadaniu dwóch pojemników oddzielnie na wodę i środki myjące oraz drugiego na brudną wodę ściąganą z naszych pranych powierzchni. Podczas pracy urządzenie wytwarza piane nakładaną na dywany.

Odkurzacz piorący, aby spełniać swoje zadania powinien mieć odpowiednią siłę ssącą i moc. Wysokie parametry pozwolą nam na dokładniejsze zebranie zanieczyszczeń i krótszą pracę urządzenia. Wyższa moc odkurzacza przyda się w większych domach. Wzrost tego parametru wpływa na wzrost ceny urządzenia. Moc ssania najczęściej podawana jest również w watach, przy czym najwyższa wartość wynosi 500 W, najniższa około 250 W. Warto wybrać regulowaną moc ssania, co pozwoli dostosować sposób pracy odkurzacza do rodzaju sprzątanej powierzchni.

Ważny parametr to poziom hałasu emitowany przez urządzenie. W najcichszych modelach poziom hałasu wynosi 72 dB.

Dla dużych powierzchni przydadzą się duże zbiorniki na wodę. Nie będzie trzeba uzupełniać płynów. Warto zwrócić uwagę na końcówki dołączane do odkurzacza. Element ściągający wodę o wąskiej szczelinie zassie dobrze odkurzany materiał i wciągnie jak najwięcej wody. Dodatkowym atutem urządzenia jest dobre usuwanie kurzu z elementów, w których łatwo się gromadzi. Pamiętać jednak należy, że odkurzacz piorący, aby spełniać to zadanie musi być po każdym użyciu dokładnie wyczyszczony i osuszony. W przeciwnym wypadku w jego elementach rozwijać się będą grzyby i bakterie. Warto zakupić odkurzacz piorący posiadający dodatkowo filtry HEPA zwiększające jego funkcjonalność zbierania oraz redukowania alergenów i kurzu.

Powinno się również zwrócić uwagę czy odkurzacz rozdziela czystą i brudną wodę na dwa zbiorniki. Na rynku są tańsze modele posiadające jeden zbiornik. Nie jest to korzystne rozwiązanie ze względu na konieczność częstej wymiany wody oraz stwarzanie środowiska dla rozwoju mikroorganizmów.

Zwrócimy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany sprzęt, również rury, dysze, złącza. Powinien zachować szczelność przez czas, jaki chcemy go użytkować przyda się, więc solidne wykonanie. Znaczenie ma również sama waga odkurzacza. Pamiętajmy, że po nalaniu kilku litrów wody urządzenie będzie znacznie cięższe, co zmniejszy komfort używania go. Odkurzacz piorący powinien posiadać kółka i być stabilny, aby przemieszczanie go nie stanowiło problemu. Na ciężar całego urządzenia wpływają także rury. Lżejsze wykonane z plastiku są mniej trwałe niż solidniejsze elementy metalowe. Można również wybierać pomiędzy rozwiązaniami takimi jak rury łączone lub wygodniejsze rury teleskopowe pozwalające na precyzyjne dopasowanie jej długości do wzrostu tak, aby wygodnie odkurzać, bez potrzeby schylania.

Dla dużych powierzchni pamiętaj o dopasowaniu do nich długości przewodu odkurzacza. Najdłuższe są 9 metrowe jednak zazwyczaj wystarczy 6 metrów, aby poruszać się swobodnie i przełączać odkurzacza z gniazdka do gniazdka.