RTV

Duży telewizor to piękny obraz – ile cali zmieścisz u siebie?

luggage-930768_1280Urządzeniem multimedialnym obecnym w każdym domu jest dzisiaj telewizor. Jego historia sięga jeszcze czasów przedwojennych, a pierwsze urządzenia do odbioru obrazu nie przypominały nawet w ułamku dzisiejszych urządzeń nazwanych telewizorem. Dzisiaj mamy możliwość kupienia telewizora w dowolnym rozmiarze, a im większy telewizor tym ładniejszy i lepszy efekt wizualny płynący z jego oglądania. I tym piękniejsze wrażenia wizualne. Ale duży telewizor to też ogromne rozmiary do zmieszczenia go w domu. I o ile sześćdziesiąt cali nikogo dzisiaj nie dziwi o tyle telewizor stu calowy może zajmować już całkiem sporo miejsca. To nawet 2,5 metra przekątnej ekranu, a takie rozmiary ciężko jest czasem pomieścić w domu.

Dlatego zanim zdecydujecie się na zakup nowoczesnego i wielkiego telewizora przeczytajcie Nasze porady i zastanówcie się ile cali jesteście w stanie zmieścić. Nie chodzi tylko o to, że telewizor zmieści się w pokoju, ale chodzi o to, żeby oglądanie obrazu było komfortowe dla oczu. To z kolei wymusza dopasowanie odległości od miejsca, w którym siedzimy do ekranu telewizora. Teoretycznie telewizor, który ma wielkość trzydziestu dwóch cali najlepiej ogląda się z odległości około dwóch do maksymalnie trzech metrów. Ale nowoczesne telewizory o dużej powierzchni ekranu wykonane są w takiej technologii, że sześćdziesiąt cali ogląda się z takiej samej odległości równie idealnie jak ten, który jest prawie dwukrotnie mniejszy.

Większe telewizory również wykonane są w technologiach, które teoretycznie umożliwiają doskonały komfort oglądania z niewielkich odległości. Jest to jednak tylko teoria, ponieważ oko ludzkie nie jest nazbyt dobrze przyzwyczajone do oglądania bardzo dużych obrazów. Chodzi o to, że Nasza percepcja obrazu może być utrudniona, zwłaszcza jeśli całość obrazu musimy objąć wzrokiem. Komfort patrzenia staje się po kilku minutach bardzo uciążliwym problemem.

Jeżeli chcecie mieć w domu naprawdę dobrze zaprojektowaną salę multimedialną to koniecznie sprawdźcie w specyfikacji telewizorów, jakiej wymagają odległości od oglądających obraz widzów. Na pewno, jeśli zdecydujecie się na największe modele to koniecznie musicie mieć naprawdę duży salon. Do telewizora o wielkości osiemdziesięciu cali, który dzisiaj nie jest już niczym nadzwyczajnym, długość pokoju powinna wynosić około ośmiu metrów.

Prawda jest taka, że im większy ekran Waszego telewizora tym więcej pozytywnych wrażeń z oglądanego obrazu. Ale trzeba tez mieć świadomość, że nie warto się wygłupiać z ogromnym ekranem, jeśli wasz salon w domu nie ma odpowiedniej powierzchni a co za tym idzie odpowiedniej długości i szerokości. Dlatego naprawdę optymalnym dzisiaj ekranem jest taki przedział od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu cali. To idealny obraz do oglądania z trzech do czterech metrów, ale dobrze ogląda się go również z niespełna trzech. Zwłaszcza, jeśli ekran jest zaokrąglony, czyli taki jak można spotkać w najnowszych modelach z najnowszą technologią. Zaokrąglony ekran ogląda się znakomicie z każdego miejsca w salonie, dlatego w ich przypadku można sobie pozwolić nawet na odrobinę więcej cali.

Dodaj komentarz