Co umieścić nad kuchennym blatem

kategoria: RTV 138

kitchen-972934_640Nasze kuchnie coraz częściej pełne są naprawdę nowoczesnych urządzeń oraz materiałów. Stawiamy na wykonane z ceramiki zlewozmywaki, lane blaty kuchenne, a także ściany łączące blat kuchenne i meble. Wszystko to nie tylko pięknie wygląda, ale jest również bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Podpowiadamy, co może umieścić nad blatem kuchennym, aby zyskać naprawdę piękną kuchnię.

Panele szklane

Jest to rozwiązanie obecnie niezwykle modne. Postawić można na szkło przezroczyste, a pod nim przykleić najczęściej stosowane przepisy czy fantazyjne zdjęcia lub tapetę. Dostępne jest także szkło mleczne oraz kolorowe. To, które ostatecznie wybierzemy uzależnione jest oczywiście od naszych preferencji oraz gustu.

Płytki ceramiczne

To rozwiązanie cieszące się od lat największą popularnością. Jeszcze kilka lat temu najczęściej stawialiśmy na płytki o formacie 10×10 centymetrów, które układane były we wzór karo. Dzisiaj coraz częściej spotkać można płytki wielkoformatowe. Trzeba jednak pamiętać, że niekoniecznie sprawdzą się one w kuchni o niewielkiej powierzchni. Płytki nad blatami kuchennymi to szereg zalet. Przede wszystkim:

  • są estetyczne;
  • utrzymanie ich w czystości nie nastręcza trudności;
  • nie szkodzi im tłuszcz – wystarczy go zetrzeć;
  • dobrze znoszą zwiększoną wilgotność powietrza, która panuje w kuchni.

Do tego dochodzi fakt, że dostępne są w szeregu kolorów, odcieni, rozmiarów i kształtów. Dzięki temu każdemu uda się znaleźć idealnie dopasowane do swojej kuchni płytki.

Mozaika

Ta składająca się z szeregu malutkich elementów okładzina jest naprawdę świetnym rozwiązaniem nad blatami kuchennymi. Wykonana może być z:

  • ceramiki;
  • szkła;
  • kamienia;
  • metalu;
  • drewna.

Mozaika nie tylko pięknie i ciekawie wygląda. Jej niewątpliwym plusem jest fakt, że można ją bez trudu stosować również na powierzchniach nieregularnych, nie tracąc przy tym naprawdę dobrego efektu estetycznego.

Kamień naturalny

Jest to rozwiązanie przeznaczone jedynie dla tych, którzy nie muszą oszczędzać. Kamień naturalny jest bowiem naprawdę bardzo drogi. Wybierać możemy między granitem, marmurem oraz trawertynem. Na ścianie możemy stosować każdy kamień. Jeśli jednak chcemy uzyskać naprawdę trwała nawierzchnię, która nie będzie wymagała impregnacji, najlepiej postawić na granit. Trawertyn jest porowaty, zaś marmur ma ogromną skłonność do powstawania zabrudzeń. W związku z tym te dwa kamienie należy po ułożeniu dokładnie zaimpregnować. W przeciwnym razie ich powierzchnia błyskawicznie stanie się naprawdę bardzo brudna i nie będzie wyglądała ładnie.

Całość dopasowana do kuchni

Kuchnia, jak każde inne miejsce w naszym domu, musi mieć spójny styl. Jeżeli więc stawiamy na nowoczesne sprzęty, które mają stalowy wygląd, lepiej nie umieszczać nad blatem klasycznego drewna. Nie będzie to wyglądało bowiem zbyt dobrze. Wybierając okładzinę nad blaty kuchenne, koniecznie trzeba więc mieć na uwadze styl całej kuchni. Uda nam się wtedy stworzyć naprawdę ciekawe pomieszczenie, które będzie tworzyło spójną i niezwykle estetyczną całość.

Powiązane z tematem