Zmywarka – bez tego dzisiaj nie może obejść się żadna kuchnia

kategoria: AGD 193 0

dishwasher-526358_1280Zmywanie naczyń to chyba najmniej lubiana czynność domowa, którą na co dzień wykonują zarówno kobiety jak i mężczyźni. I zarówno dla jednej płci jak i drugiej zmywanie naczyń mogłoby nie istnieć. Niestety, ale w zdecydowanej większości domów i mieszkań zmywanie jest po prostu koniecznością, której nie da się w żaden sposób pominąć. Nie można przecież codziennie wymieniać zastawy stołowej na nową. Nikt nie pozwoliłby sobie na to, żeby naczynia codziennie wymieniać na nowe. Wtedy na pewno nie trzeba byłoby niczego zmywać.

Pisząc jednak zupełnie na poważnie, na ratunek pod koniec lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku przyszły nam automatyczne zmywarki. Wynaleziono je i opatentowano wiele dekad wcześniej bo w 1924 roku. Ale w Polsce było to urządzenie tak luksusowe, że praktycznie niedostępne dla zwykłych obywateli. Dopiero lata dziewięćdziesiąte, kiedy mogliśmy mieć wszystko to co mieli już od dawna nasi zachodni sąsiedzi, sprawiły, że zmywarki zaczęły pojawiać się w coraz większej ilości polskich domów i mieszkań.

W tamtym okresie ten, kto wymyślił zmywarkę, mógłby zostać uznany za cudotwórcę. I nie chodziło bynajmniej o ogromne oszczędności wody, jakie można było dzięki niej osiągnąć. Nie, chodziło tylko o to, że oto polskie Panie Domu mogły w końcu odetchnąć od stery naczyń do zmywania. A wsadzaniem naczyń do zmywarki, równie dobrze jak kobiety, mogli się w końcu zająć mężczyźni. I nie byłoby w tym nic dziwnego, że Polacy tak bardzo zachłysnęli się wolnością od zmywania naczyń gdyby nie pewien mały w tamtych czasach problem. Większość normalnych i przystępnych cenowo zmywarek nie miała odpowiednich filtrów, które oddzielały na przykład resztki jedzenia do utylizacji. Często małe przewody wodne zapychały się od nie opłukanych dobrze naczyń. Także i tak trzeba było każde naczynie opłukać pod wodą, zanim włożyło się je do zmywarki. A mimo wszystko i tak, ludzie zamiast takie naczynia od razu umyć woleli wkładać i przez cały dzień zbierać właśnie do zmywarki.

Dzisiaj zmywarkę można znaleźć w większości polskich gospodarstw domowych. Sprzęty te potaniały do tego stopnia, że stały się łatwo dostępne dla każdego. Większość gospodyń domowych zatęskniła jednak za zwykłym zmywaniem naczyń i mimo wszystko zmywarki stoją nieużywane, ponieważ zmywanie odbywa się klasycznie, czyli ręcznie. Kiedy minął czas zachwytu nad brakiem konieczności brudzenia się myciem naczyń Polacy zaczęli doceniać tą najważniejszą zaletę zmywarek, czyli kilkukrotnie mniejsze zużycie wody aniżeli przy zwykłym zmywaniu.

Najprostszy model zmywarki kosztuje około tysiąca złotych, ale te najbardziej zaawansowane technologicznie to już koszty kilku tysięcy. Sprzedaż tych urządzeń generalnie spadła, ale zmienił się też rodzaj klienteli, którzy kupują nowe zmywarki. Chodzi o to, że zmywarkę kupują z reguły Ci, którzy urządzają się w nowym domu albo mieszkaniu. Nie jest ona więc kupowana z myślą o realnym myciu naczyń ale raczej o tym, że powinna się znaleźć w standardzie wyposażenia nowoczesnej kuchni.

Powiązane z tematem

Skomentuj