AGD

Rola piekarnika w podwyższaniu ciepłej atmosfery rodzinnej

2-w-1-mikrofala-i-piekarnik_816,816_1Zapach domowego ciasta z dzieciństwa, spotkania w gronie rodzinnym, stół wypełniony po brzegi wszelkiego rodzaju potrawami w tym sernikiem, makowcem, pieczoną szynką; szarlotka cioci, która wprost rozpływała się w ustach; domowa, pełna ciepła i życzliwości atmosfera – to wszystko wspomnienia, które wynosimy z domu. Nie byłoby jednak tak dobrych wspomnień, gdyby nie umiejętności kulinarne naszych kobiet, a także gdyby nie odpowiednie wyposażenie kuchni. Obok umiejętności gotowania, pieczenia równie dużą rolę spełnia piekarnik. Bez niego nie byłoby możliwe rozkoszowanie się ani słodkościami, ani przepysznymi, pieczonymi kurczakami. Piekarnik jako główny i podstawowy sprzęt wykorzystywany do pieczenia przeznaczony jest zarówno do przyrządzania ciast, potraw mięsnych jak i potraw grillowanych.

Choć współczesne piekarniki różnią się zdecydowanie od tych sprzed kilkudziesięciu lat umiejętności pieczenia są tak samo ważne. Niektórzy twierdzą, że trzeba mieć do tego serce i po prostu zdolności.

Pieczone w piekarniku kurczaki, udka, karkówki, skrzydełka, czy podobne mięsa, wykorzystywane na rodzinnym obiedzie sprzyjają tworzeniu rodzinnego ciepła, zawiązywania mocniejszych i bliższych relacji. Czym zatem byłby dom, jaka byłaby atmosfera rodzinna bez piekarnika? Może brzmi to trywialnie i dość prozaicznie, a może nawet i banalnie, ale tak prosta rzecz jaką jest piekarnik znacznie ubarwia i sprzyja tworzeniu rodzinnego klimatu.

Wśród piekarników wyróżnić możemy ich rodzaje. Są to piekarniki służące do zabudowy, wbudowane razem z kuchenką oraz wolno – stojące. Piekarniki elektryczne i gazowe. Różnią się one kolorem, obudową, mocą, wielkością, pojemnością oraz klasą energetyczną. Piekarniki posiadają z reguły grill dolny i odgórny, a także termoobieg, dzięki któremu temperatura w środku utrzymywana jest na takim samym stopniu na całej jego wewnętrznej powierzchni. Posiadają funkcję czyszczenia, które może być czyszczeniem katalitycznym, parowym, co ułatwia pozbycie się z nich tłuszczu i brudu. Piekarniki służące do zabudowy z reguły wyposażone są w elektroniczne sterowanie, programator, posiadają różne funkcje, jak funkcja rozmrażania, czy pizzy. Wykonywane są przede wszystkim ze stali nierdzewnej i szkła. Posiadają różne rodzaje prowadnic, jak na przykład drabinki, czy prowadnice teleskopowe z funkcją stop. Dokonując wyboru piekarnika zwraca się uwagę na ilość blach, jak również na ilość szyb w drzwiach, ale i na bezpieczeństwo, Z pewnością im lepsze wyposażenie piekarnika tym lepsze możliwości na pyszniejsze ciasto, jak i smaczniejszą potrawę. Jednak bez znajomości tajników pieczenia, bez dobrej ręki do jego wyrabiania i przyrządzania, nawet najlepszy piekarnik nie jest w stanie sobie poradzić, choć zauważyć trzeba, że znacząco pomaga nawet osobom początkującym, czy też zajmującym się pieczeniem od czasu do czasu. Podsumowując należy zauważyć, że piekarnik, który wewnątrz posiada wysoką temperaturę, dzięki swemu przeznaczeniu wpływa również na ciepło rodzinnej atmosfery.