RTV

Gwarancja producenta i sklepu

Kasa-fiskalna-w-firmie-jak-korygować-zapisyDla praktycznie każdego sklepu bez wyjątku satysfakcja klienta jest bardzo istotna. Znane prawidło marketingu mówi o tym, że zadowolony klient jest w stanie zachęcić do danego towaru lub sklepu dziesięciu kolejnych konsumentów, podczas gdy ten niezadowolony z produktu albo obsługi dziesięciu kolejnych znajomych zniechęci do wizyty w danym miejscu. Wszystko to sprawia, że niejednokrotnie to jakość obsługi i stworzenie wrażenia troski o interesy klienta jest dużo ważniejsze, niż ostateczna jakość oferowanego produktu. Tym bardziej, że sklepy to dzisiaj coraz częściej po prostu punkty dystrybucyjne, swoiste ekspozycje i wystawy dla towarów i usług proponowanych przez innych producentów i dostawców. Można więc łatwo zyskać na prestiżu i wizerunku, jeśli sprzedaje się produkty globalnie szanowanego i lubianego producenta. Tak samo jak można stracić rykoszetem poprzez promowanie produktów firmy, która z własnej winy nie dopilnowała jakości poszczególnych produktów, albo przeoczyła pewne oczywiste wady produkcyjne.

Ostatecznie konsument niezadowolony z działania jego nowego odkurzacza, pralki czy lodówki, najpewniej z pierwszymi zastrzeżeniami przyjdzie do sklepu RTV i AGD, który mu taki konkretny towar sprzedał. Naturalnie na miejscu zostaje mu uświadomione, jak działają obowiązki reklamacyjne producenta i że sklep nie odpowiada za wady produktu. Jeśli użytkowanie danego sprzętu miało miejsce zgodnie z jego wytycznymi i instrukcjami oraz zaleceniami producenta, a do usterki czy awarii doszło jeszcze w momencie obowiązywania gwarancji od producenta – wtedy klient może liczyć na całkiem profesjonalną reakcję ze strony zarówno producenta jak i dystrybutora. Przeważnie firma pośrednicząca w kupnie i sprzedaży danego urządzenia bierze na siebie odpowiedzialność za odebranie uszkodzonego towaru od klienta, dostarczenie go do licencjonowanego punktu naprawy serwisowej oraz odwiezienie naprawionego towaru do klienta. Jeśli firma nie jest w stanie poradzić sobie z naprawą uszkodzonego sprzętu RTV czy AGD albo po prostu ocenia, że taka naprawa nie byłaby aktualnie już w żaden sposób ekonomicznie uzasadniona, taki klient może otrzymać zwrot pieniędzy albo nowy model czy będący jego zamiennikiem adekwatny model z obecnej oferty producenta.

Troska o to, aby posiadać wszelkie niezbędne dokumenty uprawniające do skorzystania z takiej gwarancji powinna zawsze przyświecać każdemu kupującemu. Tym bardziej, że na niektóre towary AGD i RTV gwarancja trwa od pięciu do nawet dziesięciu lat i bardzo prawdopodobne, że w tym czasie sklep, w którym dokonywaliśmy zakupu, przestanie funkcjonować i uzyskanie od niego wtedy dowodu zakupu będzie bardzo trudne czy wręcz niemożliwe. A faktem jest, że nawet najbardziej profesjonalni i cenieni producenci na świecie chętnie szukają jakiegokolwiek pretekstu, aby nie wykonywać w ramach własnych kosztów danej naprawy. Jeśli więc klient nie posiada karty gwarancyjnej czy innego dokumentu potwierdzającego posiadane przez niego przywileje, albo jeśli nie użytkował sprzętu do końca zgodnie z instrukcją, której wiele osób jednak nie czyta – z pewnością o naprawę w ramach gwarancji będzie niesamowicie trudno.

Dodaj komentarz