RTV

Dlaczego nie warto oszczędzać na zasilaczach impulsowych

Zasilacze impulsowe prawie w 100% zastąpiły używane wcześniej zasilacze transformatorowe. Do niedawna jeszcze takie zasilacze stosowano tylko w zaawansowanych technicznie układach. Rosnące koszty energii, zmniejszanie rozmiarów urządzeń otworzyły tej technologii pole do popisu. W przeciwieństwie do zasilaczy transformatorowych zasilacz impulsowy jest dobrze zabezpieczony przed przeciążeniem, odporny na zwarcie, charakteryzuje się również mniejszymi wymiarami i masą. Taki zasilacz posiada praktycznie każde urządzenie podłączane do napięcia sieciowego. Mówimy tutaj o takich sprzętach jak telewizor, komputer, ładowarki telefonu komórkowego, zasilacze urządzeń przenośnych i stacjonarnych.

Zasilacz impulsowy posiada również wady. Źle skonstruowane lub utworzone z niskiej jakości elementów może powodować zakłócenia na wysokiej częstotliwości i niestabilna prace urządzeń zasilanych. Nie warto oszczędzać na niskiej sprawności i jakości sprzętu, bo pobiera on znacznie więcej energii niż droższe zasilacze.

Jakość zasilacza to m. in. zależność czy zastosowano w nim pasywny czy aktywny filtr PFC, wpływający na współczynnik mocy urządzenia. Ważnym elementem układu jest kondensator, który powinien mieć dopuszczalne wysokie napięcie pracy sięgające 400V. Zła jakość tego elementu wpływa na złe wygładzanie napięcia, zwiększa ryzyko zmniejszania się jego pojemności w miarę pracy urządzenia. Kondensatory niskiej jakości mogą nawet wybuchnąć.

Układy filtrujące napięcia sieci wyłapują zakłócenia elektryczne. Często tanie zasilacze nie posiadają tego elementu, przez co instalacja jest bardziej narażona na zniszczenia.

Kolejny element wpływający na jakość urządzenia to tranzystor kluczujący determinujący stabilność napięcia wyjściowego oraz częściowo sprawność zasilacza. Te parametry wpływają na ilość ciepła emitowaną przez urządzenie. Tańsze tranzystory mają niższe częstotliwości pracy oraz większe rezystancje przełączania. Zwiększona przy okazji produkcja ciepła wymusza zwiększenie rozmiarów elementu lub chłodzenie. Chłodzenie z kolei dodatkowo jest awaryjne i cechuje się hałaśliwą pracą.

Transformator wykorzystywany w zasilaczu wpływa na jego sprawność i bezpieczeństwo użytkowania. Transformator wpływa na separacje galwaniczną napięć wyjściowych ważnej ze względu na ryzyko porażenia. Zasilacz impulsowy posiadający dodatkowy styk do podłączenia uziemienia zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Cechuje się on również skuteczniejszym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym.

Zasilacz impulsowy rożnych producentów najłatwiej rozróżnić można po stosowanym układzie sprzężenia zwrotnego. Jest wiele metod stosowanych do pomiaru i korekcji napięcia, co za tym idzie wpływa na stabilność układu. Urządzenia elektroniczne w tym zasilacz impulsowy źle pracuje w podwyższonej temperaturze. Długotrwała pracy w podniesionej temperaturze skraca żywotność urządzania. Zasilacz impulsowy dobrej jakości ma wbudowany czujnik temperatury pilnujący, aby jego wnętrze nie przegrzało się. Czujnik zazwyczaj w przypadku przekroczenia dopuszczalnej temperatury wyłącza urządzenie. Należy pamiętać, że zasilacz powinien mieć zapewniony obieg powietrza dla wentylacji i wymiany ciepła.